Erősítsük meg a gazdák emberi jogait!--2017. 04. 03.
Csatlakozz a gazdák jogaiért küzdő mozgalomhoz, és kérd, hogy az EU és annak tagállamai vegyenek részt aktívan és jóhiszeműen „A gazdák és más, vidéken dolgozó emberek jogairól szóló ENSZ nyilatkozat” kidolgozásában.
Beszámoló a Közép-Tisza-vidéki Területi Vízgazdálkodási Tanács civil küldöttjeként--2015. 04. 19.
Volt egyszer egy ember, aki felszállt a vonatra, mert utazni muszáj, és már nagyon várta, hogy megkérdezzék végre, hogy mi a véleménye az utazásról, mert régóta látta, hogy kompletten a másik irányba megy a vonat, mint ahová mennie kell, és el is terjedt, hogy meg fogják kérdezni az utasokat, hiszen illik. Szóval régóta várta a lehetőséget, s amikor végre kezébe kapta a kérdőívet, látja, hogy az útirányról nincs is benne kérdés, sőt még a következő útelágazások kapcsán is csak előre megadott lehetőségek közül lehet választani, hiszen a pálya kötött és a menetrend ki van adva – legalábbis így tudja mindenki.
Vélemény a Jelentős Vízgazdálkodási kérdések vitaanyagok kapcsán--2015. 03. 29.
Általában nagyon jónak tartjuk, hogy folyik ilyen tervezés, vagyis hogy felmerült, hogy vannak jelentős vízgazdálkodási kérdések, amikről szakmai vitákat kell folytatni, és hogy a szűkebb vízügyi szakmán kívüli érintetteket is be kell vonni a tervezésbe.
Vélemény a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiáról--2013. 11. 14.
A Második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia (NÉS-2) terjedelmes és tartalmas anyag, mennyiségileg és minőségileg is komoly munka – s ugyanígy a véleményezése is, amelyhez a kapott erőforrások szabtak olyasmi peremfeltételeket számunkra, mint az Ország további életének az éghajlatváltozás.
A kisléptékű termelés megerősítésének lehetőségei--2013. 10. 31.
A Rádió Orient vendégei voltak Szabadkai Andrea, a Kisléptékű Termékelőállítók Országos Érdekképviseleti Szövetség elnöke és Kujáni Katalin, nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökségi tag. A műsort vezette: Már Anna. A beszélgetés meghallgatható vagy letölthető.
Sikertörténet lehet a gyógynövény hazánkban!--2013. 10. 09.
Szabadkai Andrea az Echo TV Híradójában beszélt a kedvező EU bizottsági állásfoglalásról, melyet a Kislépték érdekképviselet kapott. A riport megtekinthető itt, a 14. perctől.
Kedvező EU Bizottsági állásfoglalás a kézműves gyógynövénytermékek értékesítéséről!--2013. 10. 07.
A Kislépték érdekképviselet nevében levelet fogalmaztunk meg az Európai Bizottság számára, melyben arra kértünk választ, hogy a piacon, gazdaboltban, háztól történő értékesítés során maradhat-e a gyógyhatású vagy népi hagyományos gyógyászati kézműves termékmegnevezés és forgalomba hozatal? Szükséges-e ezen termékeket laborvizsgálatokkal igazolt, aránytalan költséget jelentő hatóanyag vizsgálatoknak alávetni?
El a kezekkel a kishantosi biogazdaságtól! - nyílt levél--2013. 10. 02.
Mi, e nyílt levelet aláíró szervezetek és személyek elfogadhatatlannak tartjuk a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) döntését, melynek alapján a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ ez év november 1-jétől egyetlen hektár állami föld bérletére sem lesz jogosult az eddig általa művelt területből. Ez egyenlő az európai hírű biogazdaság és népfőiskola halálos ítéletével.
Ne szavazzák meg a földforgalmi törvényt!--2013. 06. 21.
Egy nappal a zárószavazás előtt vált ismertté a Kormány álláspontját tükröző zárószavazás előtti módosító javaslat a földforgalmi törvénytervezethez. A földügyekben aktív hét civil szervezet szerint a törvény továbbra is lehetővé teszi a külföldiek földszerzését, és a nagybirtokrendszer fennmaradásának, további terjeszkedésének kedvez, ezért a javaslat elvetésére kérik a képviselőket.
Kétszázkilenc civil szervezet szólította fel a Parlamentet a földtörvény átalakítására--2013. 06. 06.
Kétszázkilenc civil- és gazdaszervezet levelet intézett a parlamenti képviselőkhöz, hogy a földforgalmi törvényt csak jelentős módosításokkal fogadják el. A szervezetek szerint a jelenlegi törvénytervezet nem alkalmas arra, hogy az ország földvagyonát megvédje a külföldi tőkétől, biztosítsa a helyi közösségek hosszú távú életlehetőségét, megfékezze a tőkés nagyüzemek terjeszkedését és megteremtse a föld termőképességét megóvó fenntartható gazdálkodás alapjait.
Civilek sürgetik a földjogi szabályozás átalakítását--2013. 05. 15.
Civil szervezetek sürgetik a kormányt, hogy a földjogi szabályozást úgy alakítsa át, hogy az hatékonyan akadályozza meg a magyar termőterületek külföldi kézbe való jutását, illetve járuljon hozzá nagybirtokrendszer lebontásához.
Civil javaslatok a földjogi szabályozáshoz--2013. 05. 08.
Természet- és környezetvédelmi, illetve agrár-, vidékfejlesztéssel foglalkozó szervezetek a földforgalmi és üzemszabályozási törvény kapcsán fogalmaznak meg részletes javaslatokat a Kormány, illetve az Országgyűlés felé. Az állásfoglalást készítő szervezetek szerint a földforgalmi törvény mélyreható átalakítására van szükség ahhoz, hogy ne a magyar vidék érdekeivel ellentétes hatásokat váltson ki.
141 civil szervezet és gazdatanács közösen értékelte a földforgalmi törvénytervezethez érkezett módosító indítványokat. A törvényjavaslatot korábban élesen bíráló szervezetek elsősorban Ángyán József és Bencsik János indítványait támogatják, amelyek elfogadásával a földtörvény a fenntarthatóságot és a vidék felemelkedésének ügyét szolgálná.
A SZÖVET több éve nyújt jogsegélyt kistermelőknek, piacszervezőknek. Civil szervezetek által kért és adott útmutatókat is ismertetjük, továbbítjuk a közös érdekképviseleti munka során.
Drága és bonyolult eljárás elé néznek a gyógynövénytartalmú termékek gyártói, ha gyógyszerré szeretnék minősíttetni jól bevált, természetes alapanyagú medicináikat.
Magyar Termék rendelet társadalmi egyeztetése VÉLEMÉNYEZÉSEKKEL--2011. 03. 16.
Az észrevételek beküldésének határideje: 2011. március 16. Észrevételeiket közvetlenül a jogifo@vm.gov.hu címre küldhetik magyar termék hivatkozással. A tervezet letölthető itt.
Útmutató: alaptermék, elsődleges termelés, feldolgozatlan termék, feldolgozott termék--2011. 03. 14.
A kistermelői rendelet és számos jogszabály használja ezen fogalmakat, de csak kevesen tudják mit is jelentenek. Segítségül összegyűjtöttük ezen fogalmak gyakorlati megközelítésű értelmezését.
A Dél-Alföldi Regionális Agrárkamarai Hírelvélben sok segítséget kaphatnak a 2010-es évi adóbevalláshoz. Szerkeszti a Bács-Kiskun, Békés, Csongrád Megyei Agrárkamara.
AKG BLÖFF avagy fajtamegőrzés a toronyból--2011. 01. 31.
Agrár Környezet Gazdálkodás (AKG). A sokféleséggel büszkélkedhető hagyományos gazdálkodás talán a leg környezet és emberbarátabb, mégsem ezt ösztönzik, SŐT...
A Ma Reggel 2010. 01.22-i adásában: Szabadkai Andrea-Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület, elnökségi tag és Szakály Attila - étteremvezető. Téma:A Mi Menzánk program, helyi termékek a közétkeztetésben. A felvétel itt megtekinthető (16. perctől kezdődik)
A következő nagy civil összefogás, a termelői piacok, vásárok engedélyeztetésének és működtetésének megkönnyítése lesz, ehhez a Vidékfejlesztési Minisztérium is partner lenne, de a jelenlegi szabályozás a NGM és NEFM hatáskorébe tartozik. Itt egy megyei jogú város hamvába halt kísérlete:
Magánlakóházi élelmiszerelőállítás Jó Higiéniai Gyakorlata--2010. 12. 01.
Elkészült a "Zömében a saját gazdaság elsődleges termelésén alapuló értékesítés céljából kisléptékű magánházi élelmiszer előállítás és értékesítés, Jó Higiénia Gyakorlat útmutató" tervezete.
Út az életszerű a kistermelői szabályozás felé--2010. 11. 17.
Tárgyalást folytattak a kistermelők érdekképviseletét felvállaló társadalmi szervezetek képviselői a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkárával, Dr. Ángyán Józseffel. A civilek szerint még rengeteg a probléma a kistermelői élelmiszer-előállítás és -forgalmazás szabályozásában. A tárca a jogszabályi környezet felülvizsgálata során a szervezetek javaslatait is figyelembe veszi.
Könnyebb lesz a kisebb vágóhidak élete --2010. 11. 16.
Az agrártárca az unió által megengedett legnagyobb mértékben könnyítette a hazai vágóhidakat érintő szabályozást, mellyel leginkább a kistérségi ellátást, vagy magáncélra történő marha, sertés, juhvágást segíti elő. Bővebben a VM oldalán.
Kistermelői regisztráció és értékesítés--2010. 10. 18.
Hatályba lépett júliusban az új kistermelői rendelet. Ennek kapcsán kértünk Hatósági állásfoglalást, melyet a Vidékfejlesztési Minisztrérium, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak küldött tovább. MEGKAPTUK a válaszokat.
VPOP - Pálinka a Falusi vendégasztalon...--2010. 10. 07.
Az új jövedéki törvényt átolvasva sem láttam tisztán a falusi vendégasztal helyzetét, ezért kértem az állásfoglalást. Még van mit tenni. Először is el kell érni, hogy NE KELLJEN ÜZLET hozzá!
Ne szűkítsék a kistermelői KÖZVETLEN értékesítés lehetőségeit! --2010. 09. 12.
Ha egyetért csatlakozzon Ön is! Léterhoztunk a Facebook-on egy csoportot ahol bárki csatlakozhat a véleményhez. Egyénileg: Csatlakozzon Ön is ide kattintva.
Szervezetek csatlakozását az info@elotisza.hu emailcímen (Szervezet neve, email, képviselője).
Pálinka/Párlat főzés és értékesítés SZEPTEMBER 27-től--2010. 08. 25.
Szeptember 27-től lehet magánfőzést végezni, illetve ekkortól adómentes a magánfőzésben a magánfőző által évente legfeljebb 50 liter mennyiségben előállított párlat feltéve, hogy az a magánfőző háztartásában való személyes fogyasztásra szolgál.
Jogszabály módosítást az organikus építkezésért!--2010. 08. 25.
Ősi építési technológiák, anyagok alkalmazását lehetetleníti el a 3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet, ilyen techonlógiák a vályog, terméskő, illetve egyéb, a természetben fellelhető, az organikus építészet kelléktárát is meghatározó anyagok. A jogszabály módosítására írt levelet a GAIA Alapítvány a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosához, melyhez a csatlakozókat várják a gaia@gaiaalapitvany.hu email címen.
A VPOP-tól hatósági állásfoglalást kértünk az új, Pálinkára vonatkozó, szeptember 27-től hatályos szabályokról, a FALUSI VENDÉGASZTAL ÉS KISTERMELŐI értékesítés témában. Megkaptuk a választ.
A 65/2010. (V. 12.) FVM és a 4/2010. (VII. 5.) VM rendelete által módosított kistermelõi élelmiszer-termelés, -elõállítás és -értékesítés feltételeiről szóló 52/2010. (IV. 30.) FVM rendelet. Letölthető dokumentum.
A Vidékfejlesztési Minisztérium Útmutatót készített a kistermelői értékesítés elősegítése céljából. Az útmutató még nem ad választ a hatósági állásfoglalás kérésünkben feltett kérdésekre, de már nagy segítség a kistermelőknek.
Idénymunka - Új szabályozás augusztus 1-től--2010. 08. 16.
Kevesebb közterhet kell fizetni a mezőgazdasági idénymunka után, egyszerűsödik az adminisztráció és emelkedik a foglalkoztathatóság maximális időtartama.
Adó és illetékmentesen, apáról fiúra szállhat a családon belüli gazdaság. Illetéktörvény módosításával, az új jogszabály segíti az egymást követő nemzedékek kapcsolatának erősödését, a családon belüli gazdálkodás folytonosságát, stabilitását.
Magyar siker! GMO köztermesztés engedélyezése tagállami döntéskör--2010. 07. 26.
2010. július 13-án az Európai Unió illetékes Bizottsága egy olyan irányelv módosítási javaslatot terjesztett a tagállamok elé, amely az eddig közösségi szinten lévő GMO köztermesztés engedélyezését tagállami döntéskörbe helyezi. Ez a gyakorlatban azt jelenteni, hogy minden ország maga dönthet majd arról, hogy egy közösségi szinten elfogadott GMO fajtát enged-e saját területén termeszteni vagy sem.
A Fidesz vidékfejlesztési munkacsoportjának 21 pontja --2010. 07. 13.
Erőteljes agrárszabályozásbeliváltozásokat igényel a Fidesz országgyűlési frakciójának vidékfejlesztési munkacsoportja Fazekas Sándor vidékfejlesztési minisztertől. A 21 fő- és több alpontban összefoglalt listát teljes terjedelmében közöljük.
Új minisztérium, újabb esélyek a kistermelőknek és a vidéknek--2010. 07. 06.
2010. július 5-én lépett hatályba a 4/2010. (VII. 5.) VM jelű rendelet, mely újra módosította a kistermelői élelmiszerelőállításra és kereskedelemre vonatkozó előírásokat. A jogszabály olyan civil javaslatokat is tartalmaz, melyek a korábbi rendeletmódosításba nem kerülhettek bele. A változás újabb lehetőségeket is nyit a kistermelők számára.
A kistermelők szabályozási környezetét hasonlítjuk össze (adó, értékesítési lehetőség, számlaadás) nemzetközi civil és szakmai kapcsolataink segítségével. A táblázat folyamatában bővítjük, pontosítjuk, ehhez segítséget szívesen fogadunk. Az összehasonlítás angol és német nyelven is olvasható. A munkát az NCA-DP-09-A-0142 pályázat támogatta.
Civil közös agrárpolitikai állásfoglalás--2010. 05. 21.
Az európai unió Közös Agrárpolitikája átfogó reform előtt áll. Alulírott civil szervezetek ezúton fejezzük ki közös álláspontunkat, egy olyan új KAP érdekében, mely a fenntartható, helyi, kisléptékű élelmiszerrendszereket támogatja.
Mától több magyar élelmiszer lehet a boltokban--2010. 05. 15.
Könnyíti a helyi élelmiszerek piacra jutási esélyeit a május 15-én hatályba lépő kistermelői rendelet, amely rendkívül fontos tartalmi és mennyiségi változásokat is tartalmaz. Ezeknek köszönhetően fellendülhet a vidéki gazdaság és enyhülhet a válság okozta munkanélküliség.
FELPÖRGETHETI A VIDÉKI GAZDASÁGOT AZ ÚJ KISTERMELŐ RENDELET--2010. 04. 28.
Sikeres volt a civilek példátlan mértékű összefogása
Számos civil javaslatot tartalmaz a kistermelői rendelet hamarosan kihirdetésre kerülő módosításának utolsó verziója. 53 civilszervezet egy éven át dolgozott azért, hogy az új rendeletbe olyan elemek bekerüljenek, amelyek könnyítik a helyi élelmiszerek piacra jutási esélyeit, mert ezek segítségével fellendülhet a vidéki gazdaság és enyhülhet a válság okozta munkanélküliség. Ám a siker nem felhőtlen: egyes intézkedések újabb problémákat vetnek fel. Erről tartottak ma sajtótájékoztatót a civilek budapesti szakmai fórumuk szünetében.
Változtak az őstermelők adózási feltételei--2010. 04. 28.
Több tekintetben módosul idén az őstermelők adózása. Az egyik fontos változás a kistermelőkre vonatkozó bevételi értékhatár emelkedése hétről 8 millió forintra. Ez azt is jelenti, hogy az őstermelők átalányadójára vonatkozó értékhatár is 8 millió forintra emelkedik.
Hatályba lépés előtt a kistermelői rendelet módosító javaslat--2010. 04. 10.
Közigazgatási egyeztetésen is túl van már a kistermelői
élelmiszer-termelés, -előállítás és -értékesítés feltételeiről szóló FVM rendelet tervezete. Az NCA-DP-09-A-0142 támogatta a ”A kisléptékű élelmiszer előállítás, értékesítés érdekvédelmi szövetsége” című programot. A tervezetet véleményezhette a 2010. március 22-ig többek között a FATOSZ és a Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület, Védegylet, a Bács-Kiskun Megyei Agrárkamara, a Győr- Moson- Sopron Megyei Agrárkamara partnereink és a Jövő Nemzedéke OBH is. A döntéshozók megerősítették, hogy pár napon belül elfogadásra kerül a rendelet.
Állásfoglalás - 2010. március 27. Hortobágy--2010. 04. 02.
2010 OT egyik szekciója a SZÖVET, és a Kincsünk a Piac és az Ökotárs Alapítvány levezetésével a "Kiléptékű (családi) élelmiszerelőállítók, értékesítők és a fogyasztók érdekképviselete" szekció volt. A szekción jelenlévők által megalkotott állásfoglalást a Zöld szervezetek Országos Tanácsa egyhangúlag megszavazta.
Állásfoglalás - Kisléptékű (családi) élelmiszerelőállítók, értékesítők és a fogyasztók érdekképviselete szekció; 2010. március 27. - Hortobágy
Új rendeletbe kerül, így megmarad a falusi vendégasztal --2009. 10. 24.
Október 20-án egyeztetés zajlott a Turisztikai Szakállamtitkárság és az FVM Élelmiszerlánc-felügyeleti Főosztályával, és megegyezés született arról, hogy az október 1-jén hatályon kívül helyezésre került falusi és agroturisztikai tevékenységről szóló 136/2007. Korm. rendelet falusi vendégasztalra vonatkozó rendelkezései átemelésre kerülnek a jelenleg kidolgozás alatt álló új kistermelői FVM miniszteri tervezetbe.
Kedden kihirdették a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X .20.) Korm. rendeletet.
A Kistermelői rendeletmódosításhoz csatlakozó civil szervezetek megküldték az Egészségügyi Minisztérium részére a módosító javaslatban megfogalmazott termelői vásár szabályozására vonatkozó előterjesztést. A javaslat ezen része ugyan is az előzetes egyeztetéseket figyelembe véve, nem a kistermelői rendeletbe fognak bekerülni, hanem a módosításokat a 35/1995 piac és vásártartásról szóló kormányrendeletben és a 59/1999 EÜM rendeletben kell elérni.
45 civil szervezet áll ki a falusi- és agroturizmus, őstermelők, kistermelők adómentességéért--2009. 09. 10.
A Magyar LEADER Szövetség, illetve a Falusi- és Agroturizmus Országos Szövetsége kezdeményezésével egyetértve 45 civil szervezet – köztük a Szövetség az Élő Tiszáért – tiltakozik a falusi és agroturizmus, az őstermelők, kistermelők személyi jövedelemadó kedvezményének eltörlése ellen.
Élelmiszer üzleten kívül is árusítható--2009. 08. 23.
Az elmúlt időszakban az MGSzH körlevelet juttatott el a települési önkormányzatoknak az alkalmi árusítás engedélyezésének élelmiszer-higiéniai és biztonsági feltételeiről. E szerint üzleten kívüli kereskedés útján élelmiszer nem forgalmazható, pl. falunapokon csak engedéllyel rendelkező, kitelepült éttermek főzhetnének.
Megkérdeztük a Minisztériumtól, hogy így van-e? Nem így van.
Egyszer s mindenkorra leszámol a kormány a falusi megélhetést biztosító kiegészítő tevékenységekkel. A falusi turizmus és az őstermelők adókedvezményei is megszűnnek 2010-től. Eltörlik a falusi vendégasztal szolgáltatásnak még a lehetőségét is. A házi disznóvágással egybekötött fizetővendéglátást azonban már nem lehet betiltani, mert eddig is tilos volt.
A Szövetség az Élő Tiszáért (SZÖVET) termelői ezen a héten is folytatják nyári zöldség- és gyümölcsakciójukat, sőt, a kínálat feldolgozott termékekkel - lekvárokkal, szörpökkel, gyümölcslevekkel - is kiegészült. Amelyik gazda teheti, az egyszerűbb értékesítés és nagyobb haszon reményében feldolgoztatja áruját.
A miniszterek előtt a civil gazdaságélénkítő javaslat--2009. 05. 27.
A vidéki gazdaság élénkítését tenné lehetővé az a jogszabályi változtatás, amit civil szervezetek kezdeményeztek. A kistermelői élelmiszerfeldolgozást és forgalmazást segítené a javasolt rendeletmódosítás, melyet most a tervezet kidolgozói megküldtek a három illetékes miniszternek.
A Szövetség az Élő Tiszáért (SZÖVET) és a Védegylet nyilvánosságra hozta 17 civil szervezet közös jogszabálymódosítási csomagját, mellyel a hazai kistermelők helyzetét kívánják javítani. A kezdeményezők szerint, ha a javaslatok beépülnek a hazai jogrendbe, a vidéki gazdaság plusz állami támogatás nélkül is fellendülhet. A civilek április 20-áig várják az észrevételeket az általuk bemutatott javaslatokhoz.