A SZÖVET "Természetközeli vízpótlási módszerek a fenntartható gazdálkodás szolgálatában" (NEA-UN-16-SZ-1524) projektjét a Nemzeti Együttműködési Alap támogatja.
"Fenntartható helyi gazdasági kezdeményezések érdekképviseletének megteremtése és piaci életképességük javítása" című programunk támogatói:
Introducing the Tisza Biodiversity Project--2006. 01. 27.
CONSERVATION AND RESTORATION OF THE GLOBALLY SIGNIFICANT BIODIVERSITY OF THE TISZA RIVER FLOODPLAIN THROUGH INTEGRATED FLOODPLAIN MANAGEMENT
Short summary
The project will mainstream biodiversity conservation within floodplain management across the Tisza River Floodplain. The project will significantly improve floodplain and landscape management at Tisza valley (app. 1,600 km2) through activities within pilot sites, while moderately influencing an estimated area of 9,400 km2 (about 20% of the Great Hungarian Plain) applying participatory territorial planning and bottom up approaches for supportive policy environment and institutional capacity at the national level.
A Tisza Alföldünk ékessége és kihasználatlan erőforrása. Tavasszal, árvíz idején aggódva figyeljük a gátak között rohanó vizet, mely nyáron, aszálykor oly fájón hiányzik a földekről. Az előrejelzések szerint az elkövetkezendő évtizedekben egyre többször találkozhatunk majd szélsőséges időjárási jelenségekkel: özönvízszerű esőkkel vagy hosszú aszállyal. Kulcskérdés, hogy vizeinkkel ésszerűen gazdálkodjunk.
Évszázadok tapasztalata bizonyítja, hogy a Kárpát-medencében a folyóvölgyek mentén az ártéri tájgazdálkodás ember és természet harmóniáját biztosította. Ez a tájművelési forma az árvízzel érkező víztöbbletet hasznosítja, tartalékolja a szárazabb időszakokra. A gazdagabb, változatosabb ártéri növényzet változatosabb gazdálkodást és a mainál nagyobb jövedelmet hozhat.
A következő, főbb, kézzelfogható eredményeket tervezzük elérni:
A következő, főbb, kézzelfogható eredményeket tervezzük elérni:
az ártéri tájgazdálkodás modelljét bemutató kézikönyv
rendszeres hírlevél a térségek számára
a Tisza-Szövetség létrehozása
a projekt koordinációját ellátó Tiszai Tanácsadói Iroda és Hálózat
az ártéri tájgazdálkodás termékei és szolgáltatásai számára piackutatás és értékesítés (internetes áruház)
tanácsadás a gazdáknak
pályázati, támogatási lehetőségek felkutatása
kisebb, a tájgazdálkodást szolgáló beruházások megvalósítása,
monitoring és nemzetközi, hazai integrált kutatási programok
További tervezett eredményeink:
További tervezett eredményeink:
szakpolitikai javaslatok
az ártéri tájgazdálkodás kedvezőbb támogatási, szabályozási környezetének kialakítása a VTT-ben és a Nemzeti Agrár-vidékfejlesztési programban
A Tisza Szövetség egységes álláspontja elősegítheti a tájgazdálkodáshoz szükséges vízrendezési beruházások mielőbbi megvalósulását. A Tisza mentén élők és a gazdálkodók reményeink szerint már a Program ideje alatt érezni fogják közös munkánk konkrét anyagi előnyeit. A természet értékeinek gyarapodása pedig mindannyiunkat gazdagítani fogja.